Klasa sama dla siebie.
Volkswagen Passat jest globalnym bestsellerem. Do tej pory dostarczono do klientów ponad 34 miliony egzemplarzy do niemal każdego kraju na świecie. Historia Passata to historia sukcesu – nawet pięć dekad po debiucie Passat jest wciąż jednym z trzech najlepiej sprzedających się Volkswagenów na świecie, obok Tiguana i Polo (wraz z ich pochodnymi). W Europie zawsze sprzedawał się znakomicie, zwłaszcza w wersji kombi. Dlatego od 2022 roku Volkswagen na naszym kontynencie oferuje Passata wyłącznie w takiej odmianie. I to z ogromnym sukcesem. Na przykład w Niemczech Passat znalazł się na szczycie rankingów w klasie średniej w 2023 roku, z 45 494 nowymi rejestracjami. Sekretem jego sukcesu jest fakt, że dziś Passat to dwa samochody w jednym – pojazd klasy biznesowej i jednocześnie wszechstronny samochód rodzinny. Teraz na rynek wchodzi zupełnie nowy Passat, który został opracowany od podstaw. Tym razem przełamuje on granice segmentów. Ceny Passata dziewiątej generacji startują w Niemczech od 39 995 euro, co pod tym względem plasuje go w klasie średniej, ale jego gabaryty, nowy standard jakości i nowe, innowacyjne źródła napędu mogłyby pozwolić mu na rywalizację z samochodami wyższego segmentu.

Nowe status quo. Szczegóły, które na nowo definiują techniczne status quo w segmencie Passata, obejmują zupełnie nowy kokpit z intuicyjnym w obsłudze systemem infotainment, nowe fotele ergoActive z funkcją masażu, wysokiej jakości materiały, adaptacyjne zawieszenie DCC Pro nowej generacji, nowe reflektory matrycowe IQ. LIGHT ze światłami drogowymi o bardzo dużym zasięgu, kolejny etap ewolucji napędów hybrydowych plug-in Volkswagena (ok. 100 km zasięgu na silniku elektrycznym i ponad 900 km łącznie), a także doskonała aerodynamika (współczynnik oporu powietrza 0,25 zamiast 0,31). To wszystko idzie w parze z wyjątkową przestronnością – 50 mm więcej miejsca na nogi z tyłu w porównaniu z i tak już obszernym poprzednikiem oraz od 690 (+40) do 1920 litrów (+140) pojemności bagażnika. Dodatkowa przestrzeń to zasługa wydłużonego o 50 mm rozstawu osi – do 2841 mm. Nowy Passat ma 4917 mm długości, 1849 mm szerokości i 1497 mm wysokości.

Hybryda plug-in w nowej odsłonie. Na szczególną uwagę zasługują dwa nowe napędy hybrydowe plug-in (eHybrid). Dzięki zasięgowi na silniku elektrycznym wynoszącemu około 100 km i zasięgowi łącznemu wynoszącemu ponad 900 km, Passat eHybrid może być pojazdem elektrycznym, a zaawansowany technologicznie silnik benzynowy (TSI) jest uruchamiany tylko wtedy, gdy potrzebna jest duża moc lub na długich trasach, dzięki czemu imponuje bardzo niskim zużyciem paliwa. Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu pokazuje, że 95% wszystkich podróży samochodem osobowym w Niemczech jest krótszych niż 50 km, a 99% jest krótszych niż 100 km, podobnie jest zapewne w wielu innych krajach europejskich. Oznacza to, że w przypadku Passata eHybrid 99 procent wszystkich podróży można odbyć wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej.

Silnik elektryczny plus 1.5 TSI. Passat eHybrid zawsze uruchamia się w trybie elektrycznym E-Mode (wyjątek: temperatury zewnętrzne poniżej -10 stopni). Dzieje się tak, ponieważ akumulator dysponuje znacznie większą pojemnością niż wcześniej (19,7 kWh pojemności netto, niemal dwukrotnie więcej niż w poprzedniku). Passat przełącza się samoczynnie w tryb hybrydowy tylko wtedy, gdy prędkość przekracza 140 km/h, gdy kierowca potrzebuje większej mocy lub gdy energii w akumulatorze jest zbyt mało, kierowca może również dokonać zmiany trybu ręcznie. Ponadto użytkownik może wybrać jeden z czterech trybów jazdy: Eco, Comfort, Sport i Individual. Volkswagen znacznie zmodyfikował ich działanie – w trybie Eco Passat jest teraz utrzymywany w trybie E-Mode nawet podczas gwałtownego przyspieszania, a samochód jeździ praktycznie jak pojazd elektryczny. Silnik TSI jest włączany w trybie Eco tylko przy obciążeniu bliskim maksymalnemu lub przy niskim poziomie naładowania akumulatora. W tym trybie odbywa się to teraz bez konieczności redukcji biegu przez skrzynię biegów, dzięki czemu jest to wydajne i wygodne. Jeśli jednak kierowca przełączy się na tryb Comfort, Sport lub odpowiednio skonfigurowany tryb Individual, może również wymusić redukcję przełożenia za pomocą położenia pedału przyspieszenia i uzyskać dostęp do pełnej mocy silnika TSI. Nowy napęd hybrydowy plug-in będzie dostępny w dwóch wariantach mocy – 204 i 272 KM. W mocniejszej wersji moc silnika 1.5 TSI zwiększono ze 150 do 177 KM. Jak już wspominaliśmy wcześniej, silnik elektryczny jest zasilany energią z akumulatora o pojemności netto 19,7 kWh. Na stacjach DC o dużej mocy hybrydowy Passat może być ładowany mocą do 50 kW.

eTSI, TSI i TDI – wydajność na wielu płaszczyznach. Gamę układów napędowych uzupełniają: odmiana mild hybrid (1.5 eTSI), turbodoładowane silniki benzynowe (2.0 TSI) i silniki wysokoprężne (2.0 TDI). Podstawowa wersja jest napędzana hybrydowym zespołem napędowym 48 V o mocy 150 KM, który jest nowością w Passacie. Gama jednostek TDI również zaczyna się od 150 KM, ale wkrótce ofertę uzupełni wersja 122 KM. W zależności od mocy silnika, dostępne będą również modele z inteligentnie sterowanym napędem na wszystkie koła 4MOTION, wszystkie inne odmiany Passata mają napęd na przednie koła.

Wyrazisty design. Całkowicie nowa stylistyka zewnętrzna świetnie pasuje do nowoczesnych technologii w nowym Passacie. Dostępne są cztery linie wyposażenia: podstawowa Passat, Business – powstała z myślą o kierowcach pokonujących długie dystanse, a także topowe wersje Elegance i R-Line. Różnią się one wyposażeniem i stylistyką. Z przodu wzrok przyciągają nowe reflektory LED i duże wloty powietrza w zderzaku. Inne charakterystyczne elementy to szerokie, eleganckie chromowane listwy ozdobne w Passacie Business i Passacie Elegance, a także sportowy grill z bocznymi wlotami w Passacie R-Line. Z tyłu przyciąga oko tylne światła połączone podświetlonym paskiem. Tylny zderzak różni się w zależności od wersji – Passat R-Line ma tu czarne wykończenie o wysokim połysku z diamentowym wzorem, w Passacie Elegance użyto chromowanej listwy, a w tej wersji (a także R-Line) standardem są tylne lampy LED IQ. LIGHT.