Po raz pierwszy ostrzegawczy dźwięk czujników parkowania można było usłyszeć w 1997 roku w Golfie czwartej generacji. Pierwszą pomoc przy parkowaniu świadczyły wtedy cztery ultradźwiękowe czujniki umieszczone w tylnym zderzaku. W 2005 roku, w Passacie B5, Volkswagen podwoił liczbę czujników stosując po cztery z przodu i z tyłu. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2010 roku optycznego systemu parkowania (OPS). Pojawiające się na ekranie znaki graficzne w postaci kresek informowały kierowcę podczas manewrowania na parkingu w jak dużej odległości od przeszkody znajduje się pojazd. Zaledwie dwa lata później w Golfie zastosowano po raz pierwszy system OPS 360 stopni, który wskazywał przeszkody znajdujące się z każdej strony pojazdu.

Sposób działania Park Assist

Pionierem w dziedzinie systemów ułatwiających parkowanie Volkswagen okazał się kolejny raz 12 lat temu, gdy jako pierwszy producent samochodów opracował system, w którym kierownica obracała się automatycznie – dzięki temu manewr stał się jeszcze łatwiejszy, a życie kierowców wygodniejsze. W ramach tego systemu kierownica automatycznie wykonuje optymalne w danej sytuacji obroty ułatwiając precyzyjne wprowadzenie samochodu w wyznaczone miejsce. Ocenę tego, czy dane miejsce jest odpowiednio duże, żeby w nie wjechać, wskazanie punktu, z którego należy rozpocząć manewr oraz obroty kierownicą bierze na siebie „Park Assist” – całkowicie automatycznie. Kierowca musi jedynie operować pedałami hamulca i przyspieszenia. Dzięki stałemu udoskonalaniu „Park Assist” stawał się coraz bardziej wyrafinowanym systemem i dzisiaj potrafi wprowadzić samochód w naprawdę ciasne miejsca, w których kierowca niekorzystający z tego systemu zapewne sam nawet nie próbowałby wjechać.

Cztery lata po światowej premierze przeprowadzono pierwszą poważną aktualizację tego systemu. Update 2.0 sprawił, że manewr nie odbywał się już w dwóch krokach, lecz w kilku dzięki czemu stał się bardziej precyzyjny. Przed aktualizacją systemu – w odniesieniu do wielkości miejsca, w które był on w stanie wprowadzić auto – obowiązywała zasada: „długość samochodu plus 1,40 m”, po aktualizacji brzmiała ona: „długość samochodu plus 90 cm”. Dwa lata później system umożliwiał też parkowanie w miejscach prostopadłych do krawędzi jezdni. 12 czujników ultradźwiękowych umieszczonych w pojeździe dzięki coraz bardziej złożonym algorytmom potrafiło jeszcze dokładniej zmierzyć i ocenić odległość samochodu od przeszkody.

Współczesna wersja systemu (3.0) jest stosowana od 2015 roku i spełnia wszelkie życzenia kierowcy. Wystarcza już tylko 80 cm ponad długość auta, żeby wjechać w wolne miejsce – w takich warunkach większość kierowców w ogóle rezygnuje z samodzielnych prób parkowania. Możliwe jest też parkowanie przodem prostopadle do jezdni; działa także „hamulec awaryjny” – dzięki niemu, w granicach możliwości działania systemu, można uniknąć stłuczek parkingowych, albo co najmniej znacznie zmniejszyć wynikające z nich szkody.

Area View na ekranie radiaSystem „Area View” może pomóc podczas wjeżdżania na posesję, do garażu czy na wąskie miejsca parkingowe. Ponieważ na ekranie widać, jak duży jest odstęp samochodu np. od ściany garażu, czy od aut stojących obok, można w prosty sposób uniknąć otarć nadwozia i stłuczek. „Area View” umożliwia także kierowcy dostrzeżenie – dosłownie – tego, co znajduje się „za rogiem”. Ponieważ kamera w osłonie chłodnicy znajduje się o wiele dalej z przodu niż kierowca – a przez to wcześniej i lepiej „widzi” co znajduje się z prawej i lewej strony samochodu – pokazuje na ekranie nadjeżdżające z boku auta, zanim będzie w stanie zauważyć je kierowca.

Przednia kamera znajduje się osłonie chłodnicy, tylna natomiast może być ukryta w unoszonym logo Volkswagena lub w uchwycie pokrywy bagażnika. Dwie małe kamery innowacyjnego systemu monitorującego otoczenie znajdują się w lusterkach zewnętrznych. Są to kamery szerokokątne, które (w granicach swoich możliwości) obejmują obszar wokół samochodu sprawiając, że widoczne jest także to, co znajduje się w tzw. martwym polu widzenia lusterek.

Po raz pierwszy system „Area View” zastosowano w Volkswagenie Touaregu. Obraz pokazujący otoczenie auta pochodzi z czterech kamer umieszczonych w aucie i niewidocznych z zewnątrz. Każda kamera działa w zakresie 190 stopni tak, że system dostarcza pełny obraz otoczenia pojazdu. Dla porównania: człowiek spokojnie spoglądający w przód widzi otoczenie w zakresie zaledwie około 175 stopni. Obrazy z pojedynczych kamer składają się na kompletny widok samochodu, który pojawia się na ekranie we wnętrzu auta.

System „Rear View” dostarcza obraz otoczenia za samochodem – wskazuje czy droga za nim jest wolna. Po załączeniu wstecznego biegu kamera – po raz pierwszy zamontowana w Golfie VI w unoszonym logo Volkswagena – automatycznie się włącza. Na ekranie pojawiają się wirtualne linie, które zależnie od stopnia skrętu kierownicy, wskazują pożądany kierunek ruchu. System kamer może też pomóc podczas manewrowania samochodem, gdy kierowca chce zainstalować do niego przyczepę i stara się do niej blisko podjechać tyłem. Na obraz przyczepy naniesiona zostaje wirtualna linia prowadząca kierowcę precyzyjnie do zaczepu przyczepy. Dokładne sterowanie autem i omijanie przeszkód podczas jazdy na wstecznym biegu staje się dzięki temu niezwykle łatwe.